Druk wielkoformatowy

Specyfikacja produkcji

 
Duży format oznacza produkcję plakatów, banerów, billboardów, bitmap, reklam typu „city light” i „back lights”, szyldów, tapet fotograficznych, roll-upów. Produkcja ta może odbywać się na wielkoformatowych maszynach cyfrowych - ploterach, także maszynach arkuszowych lub zwojowych, na różnych podłożach zarówno papierowych jak i syntetycznych. Niektóre produkty można wytwarzać tradycyjną techniką offsetową na wielkoformatowych maszynach arkuszowych przy użyciu specjalnie przygotowanego papieru.
Produkty w największym formacie często składają się z wielu elementów połączonych w miejscu produkcji lub zmontowanych w miejscu ekspozycji.

Problemy i wyzwania

Druk wielkoformatowy wymaga przede wszystkim odpowiednich urządzeń obsługujących wymagane formaty. Techniki generowania obrazu na ogół nie różnią się od stosowanych w innych obszarach drukowania, jednak skala produktów wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia w radzeniu sobie z problemami wynikającymi np. z konieczności trwałego i odpornego na uszkodzenia połączenia elementów wielkogabarytowych zgodnie z wagą produktu i warunkami pogodowymi w miejscu ekspozycji. Kolejny problem wynika z konieczności właściwego kompletowania zestawów elementów niezbędnych do wytworzenia gotowego produktu w miejscu wystawienia, a także właściwego zarządzania mutacjami produktów (np. wymiana pojedynczych paneli w billboardach).
W przypadku produkcji z wykorzystaniem tradycyjnej techniki offsetowej problemem jest bardzo duża ilość makulatury rozbiegowej powstającej przy ustawianiu maszyn, która w przypadku niskich nakładów może nawet przekroczyć liczbę arkuszy produkcyjnych. Prawidłowe rozliczanie tych kwot ma duże znaczenie, ponieważ ceny papieru do drukowania stale rosną. Po zakończeniu produkcji konieczne jest również prawidłowe zapisanie i przekazanie informacji o liczbie odbiorców, do których produkt jest wysyłany w celu umieszczenia w miejscu ekspozycji.
 

Wybierz rozwiązanie

 
 
 
 
 

Szukasz więcej informacji?